Schneider Contactor LC1D80B5 (80A,24V)
August 28, 2011
Schneider Electric India provides 3Phase contactor with AC3 rating of 80 amperes. The general part number of the contactor is LC1D80 and comes with a Normally Open(NO) and a Normally Close(NC) contact. The ordering code for this contactor shall be LC1D80B5. The coil voltage of this contactor is 24V AC at 50Hz. This contactor is suitable for operations at 60Hz also.