Schneider Electric India provides 3Phase contactor with AC3 rating of 32 amperes. The general part number of the contactor is LC1D32 and comes with a Normally Open(NO) and a Normally Close(NC) contact. The ordering code for this contactor shall be LC1D32BD. The coil voltage of this contactor is 24V DC at 50Hz. This contactor is suitable for operations at 60Hz also.
| Ordering Code | LC1D32BD |
| Product Name | LC1D32 24VDC |
| Brand Name | Schneider Electric |
| Series | Tesys LC1D |
| Ampere (AC3) | 32A |
| Poles | 3 |
| Coil Voltage 50Hz | 24v DC |
| Auxiliary Contacts | 1NO+1NC |
| Operation | AC and DC (Separate products) |
| Motor Rating | 20HP/15KW |
| HxWxD (mm) | 85x45x101 |
| Weight (in kg) | 0.53KG(approx) |
| Standards Applicable | IEC60947-2, ISI,UL |
The technical catalog for Schneider LC1D32 provides the complete details.
Please note: All products sold by KMIC are brand new and 100% genuine.