Schneider Contactor LC1D18N7 (18A,415V)
August 28, 2011
Schneider Electric India provides 3Phase contactor with AC3 rating of 18 amperes. The general part number of the contactor is LC1D18 and comes with a Normally Open(NO) and a Normally Close(NC) contact. The ordering code for this contactor shall be LC1D18N7. The coil voltage of this contactor is 415V AC at 50Hz. This contactor is suitable for operations at 60Hz also.