General Specifications:
Product Name: Eaton Bussmann series low voltage NH Fuse
Catalog Number: 250NHG02B
UPC: 51712626163
EAN: 5027590420549
Product Length/Depth: 150 mm
Product Height: 63 mm
Product Width: 40 mm
Product Weight: 395.333 g
Compliances: RoHS Compliant CE Marked
Certifications: IEC 60269-1 IEC 60269-2 DIN 43620
Product Specifications:
Type: fuse
Special features: Live gripping lug
Application: industrialUtilities, Solar, Wind
Amperage Rating: 250 A
Fitted with:: Metal gripping lugs
Fuse size: NH02
Current type: AC
Breaking capacity: 120 kA
Frequency rating – max: 62 Hz
Frequency rating – min: 45 Hz
Rated voltage AC: 500 V