ABB MCCB XT1S 160TMD/TMF 160A
February 26, 2018
ABB MCCB XT1S 160TMD/TMF 160A
ABB provides 3Phase circuit breaker with AC3 rating of 160A amperes. The general part number of the MCCB (circuit breaker) is XT1S 160TMD/TMF 160A. The ordering code for the same shall be 1SDA067436R1160A for 3 pole MCCB and 1SDA067446R1 for 4 pole circuit breaker. This circuit breaker can be used for both 50Hz and 60Hz. The MCCB comes with thermal magnetic release (TMD) and belongs to TMD/TMF frame size with 50ka breaking capacity.
The MCCB is suitable for a load of 160A in three phase under AC-3 utilization category. These circuit breakers are suitable for 690V AC and 500V DC operation. The ABB Tmax series MCCB are IEC and UL certified and follow international norms.
Ordering Code 1SDA067436R1(3P) /1SDA067446R1(4P)
Product Name XT1S 160TMD/TMF 160A
Brand Name ABB
Series Tmax XT1S
Ampere (AC3) 160A
Poles 3/4
Breaking Capacity 50ka
Rated Operational Voltage 690V AC/500V DC
Operation AC and DC
Type of Release TMD/TMF
HxWxD (mm) 130×76.2×70
Weight (in kg)  1.1kg
Standards Applicable UL,IEC60947-2, ISI
ABB T1 MCCB XT1S 160TMD /TMF (160A) is used to protect an electrical circuit from damage if current is more than 160A. Similar MCCBs can be found in other brands like Siemens, L&T, GE, BCH, Havells, Schneider etc.
You can also send your requirements directly to us at : Send Enquiry
Please note: All products sold by KMIC are brand new and 100% genuine.