ABB Contactor A580-30-11 (580A)
May 5, 2013
ABB provides 3Phase contactor with AC3 rating of 580 amperes. The general part number of the contactor is A580-30-11 and comes with one Normally open(NO) and Normally Close(NC) contacts. The ordering code for the same shall be 1SFL617001 RXX10 (XX:Coil Voltage code). The contactor comes in multiple coil voltages of 24V, 48V, 110V,220V,240V,415V. at 50Hz and 60Hz.
The ABB A580-30-11 contactor is suitable for motor load of upto 355KW/430HP in three phase under AC-3 utilisation category. The contactor is suitable for a load of 1050A in three phase under AC-1 utilisation category. These contactors are available in AC and DC operation. The ABB A series contactors are IEC and UL certified and follow international norms.